קצת על גמישות יתר

מה זו גמישות יתר?

גמישות יתר מתארת תנועה מוגברת במפרקים שהיא

מעבר לטווח הנורמלי. למשל יישור מוגבר בברך או במרפק.

מה הוא מפרק?

מפרק הוא המפגש בין עצמות בגוף, למשל ברך היא מפרק בין עצם הירך לעצמות השוק. לחלק גדול מהמפרקים בגוף יש יכולת תנועה בכיוונים מסויימים – למשל בברך – כיפוף ויישור, בכתף – כיפוף, יישור, הרחקה הצידה וסיבוב.

המפרק מיוצב ע"י רקמות חיבור שונות (תלוי בסוג המפרק) שמטרתן לחבר בין העצמות המעורבות במפרק, ולאפשר תנועה. בנוסף, המפרק מיוצב ע"י שרירים וגידים.

 

מה גורם לתנועתיות יתר?

טווח התנועה של המפרק תלוי ברמת הגמישות של רקמות החיבור המייצבות את אותו המפרק.

רמת הגמישות של רקמות החיבור היא תכונה גנטית איתה נולדים ואין אפשרות לשנות אותה. לאנשים/ילדים עם תנועתיות יתר מפרקית יש רקמות חיבור גמישות מהנורמה, ולכן התנועה במפרקים שלהם מוגברת.

לעיתים רחוקות גמישות יתר מתלווה לתסמונת או מחלה, ולכן במקרים של גמישות יתר קיצונית או גמישות יתר המתלווה לאיחור התפתחותי בתחומים נוספים, רצוי לפנות לרופא התפתחותי כדי לשלול מחלה.

מה המשמעות של גמישות יתר?     

המשמעות של תנועה מוגברת במפרקים היא יציבות פחותה במפרק, וירידה בקלט עצבי תחושתי מהמפרק למוח – אלה יכולים לגרום לפציעות בעיקר באנשים מבוגרים.

בנוסף, חוסר היציבות המפרקית יכול להיות גורם המשפיע על קצב התפתחות אבני הדרך אצל התינוק ולגרום לאיחור ברכישתם.

למה? תינוק עם יציבות ירודה במפרק הקרסול למשל, יתקשה להתייצב עליו בעמידה. תינוק עם גמישות יתר במפרק הירך יתקשה להתייצב בעמידת 6. אלה הן שתי דוגמאות למצבים שיכולים לגרום לאיחור ברכישת אבני הדרך כמו זחילה, עמידה, הליכה.

האיזון בין תנועה ליציבות במפרק מאפשרת תנועה חלקה ויעילה גם במטוריקה הגסה המערבת שרירים גדולים ומתבטאת בתנועות גדולות – זחילה, הליכה, קפיצה, ריצה וכדומה, וגם במוטוריקה עדינה המערבת קבוצות שרירים קטנות, כמו למשל בכתיבה או ציור – אלה דורשים יציבות של הגוו וחגורת הכתפיים על מנת לאפשר לכף היד לעבוד ביעילות.

לקריאה נוספת על גמישות יתר והשלכות על כתיבה ומוטוריקה עדינה היכנסו לקישור באתר המכון הטיפולי לריפוי בעיסוק התפתחותי

עם זאת, תינוקות רבים בעלי גמישות יתר לא יציגו כל איחור מוטורי ולא יזדקקו לטיפול.

הפנייה לטיפול בפיזיותרפיה התפתחותית נעשית כאשר נמצא איחור ברכישת אבני דרך כמו ישיבה, זחילה, הרמת ראש בשכיבה על הבטן, הליכה, קפיצה וכדומה, או כאשר יש קושי מוטורי המתבטא באיכות תנועה ירודה - יציבה לקויה, גוו כפוף בעמידה או בישיבה, קשיים בהשתתפות בפעילויות בבי"ס כמו בשיעורי התעמלות, או ישיבה וכתיבה בכיתה.

איך אפשר להתגבר על זה?

למזלנו גם שרירים תורמים לתנועה וייצוב של המפרקים, ואותם כן ניתן לחזק. אם נחזק את השרירים סביב המפרק נוכל להגדיל את היציבות המפרקית, למרות גמישות היתר ברקמות החיבור.

חיזוק של שריר  מתבטא ברמה המבנית שלו וברמת התפקוד העצבית – שבסופו של דבר מאפשרים תנועה או ייצוב יעילים יותר לצורך ספציפי.

בפיזיותרפיה נעבוד על אלמנטים שונים התורמים ליציבות המפרקית בתפקודים הנדרשים – כמו למשל עבודה על משטחים לא יציבים המשפרים את תפקוד השריר ברמה העצבית. עבודה במהירויות שונות ועבודה על פיתוח כוח, כל אלה במטרה לשפר את התפקוד של הילד במקומות בהם הוא זקוק לחיזוק.

למה בקיר טיפוס?

לאחר שנים בהם אני מטפסת בעצמי, מצאתי כי קיר הטיפוס הוא כלי שמאפשר לי עבודה על אלמנטים רבים בתנועה, והחלטתי להשתמש בו ככלי טיפולי בטיפולי הפיזיותרפיה. בקיר אני משיגה בנוסף לאלמנטים מוטוריים (כמו חיזוק, שיפור בקואורדינציה, שיפור בתכנון תנועה, שיפור בשיווי משקל), גם אלמנטים קוגניטיביים – כמו תכנון מסלול, שיפור זיכרון. אלמנטים רגשיים – ביטחון עצמי, התמודדות עם אתגר, התמודדות עם הצלחות וקשיים, וכל זה תוך כדי הנאה רבה של הילד.

בנוסף, אני משתמשת גם באמצעים יותר סטנדרטיים בפיזיותרפיה ההתפתחותית בסטודיו שבמתחם הבולדר. (ניתן לראות בסרטונים).

 

בקיר הטיפוס "בולדר חיפה" אנחנו צוות מטפלים רחב ומקצועי, המאפשר מענה לבעיות בתחומים שונים, ומאפשר דיון וחשיבה משותפת. הצוות הטיפולי כולל מרפאים בעיסוק, פסיכולוג ילדים, פיזיותרפיסט מבוגרים ופיזיותרפיסטית לילדים ותינוקות.

המידע בפוסט הזה הוא כללי. אם יש לכם שאלה ספציפית לגבי ילדיכם אתם מוזמנים לפנות אלי – התקשרו או השאירו לי הודעה ואחזור אליכם

מיה

054-5498467 

IMG-20180523-WA0001 (2).jpg

דוגמה לתנועתיות מוגברת במפרקי הירכיים