והיום נדבר על טורטיקוליס... 

פעמים רבות פונים אלי הורים בבהלה לאחר ששמעו את המילה "טורטיקליס", או "העדפת צד" בטיפת חלב או מרופא הילדים. אז למענם כמה מילים והסבר פשוט על התופעה הנפוצה הזאת - מה זה, מה עושים ולמי לפנות....

  • מה זה הטורטיקוליס הזה?   

טורטיקוליס זה מושג שבא לתאר מצב שבו הצוואר מוטה או מסובב. זה יראה כאילו התינוק מעדיף להסתכל כל הזמן לאותו צד. לעיתים זה יראה שאוזן אחת של התינוק קרובה לכתף שלו בצד אחד, יותר מהצד השני.

  • למה זה קורה?

יכולות להיות כמה סיבות להעדפה של התינוק לסיבוב ראש לצד אחד, אבל לרוב הסיבה היא קיצור של שריר בצד אחד של הצוואר. זה יכול להיות מולד – עקב מנח העובר ברחם, או טראומה במהלך הלידה, ויכול להיות שיופיע אחרי הלידה בגלל טיפול לא סימטרי בתינוק – למשל החזקה של התינוק בצד אחד, סידור המיטה במצב בו התינוק מעדיף להסתכל לאותו כיוון ועוד...

יכולות להיות סיבות נוספות להטיה צווארית, כמו בעיית ראייה, ריפלוקס או מצבים רפואיים אחרים.

אם אתם חושדים שלתינוק חוסר סימטריה במנח הראש, חשוב מאוד ללכת לבדוק אצל הרופא.

  • האם זה מסוכן?

לחוסר סימטריה יכולות להיות השלכות התפתחותיות ולכן יש צורך בטיפול, וככל שיותר מוקדם כך התוצאות טובות ומהירות יותר.

במקרים רבים מתפתחת השטחה של הגולגולת (מה שנקרא בעגה המקצועית פלגיוצפליה) ולעיתים גם חוסר סימטריה בפנים, זאת עקב מגע ממושך של צד אחד של ראש התינוק עם המשטח עליו הוא שוכב – נשמע מפחיד, אבל עם טיפול והדרכה מתאימים זה ישתנה לטובה, וכדאי לטפל מוקדם.

חוסר האיזון של השרירים יכול לגרום להתפתחות לא סימטרית של אבני דרך מוטוריות – הרמת ראש לא סימטרית, היפוך, זחילה, ישיבה ואפילו בעיות בהליכה.

כמו כן, טורטיקוליס יכול לגרום לכך שהתינוק יסתכל הרבה יותר לכיוון צד אחד בגופו, יראה יותר יד אחת שלו, יושיט אותה יותר, יפתח קשר עין-יד לא סימטרי, והתפתחות מודעות הגוף באופן כללי יכולה להיפגע. 

 

  • מה עושים בפיזיותרפיה?

אם הטורטיקוליס באמת נובע מבעיה שרירית או תנוחתית, הפיזיותרפיסט ילמד אתכם איך לחזק ולמתוח את השרירים הרצויים (בבקשה זהירות רבה ממתיחות! רק בהדרכת פיזיותרפיסט התפתחותי, ולא לפני גיל חודשיים).

תקבלו תרגילים והדרכה איך לשמור על סימטריה בתפקודים השונים, כמו משחק, החזקה והרמה של התינוק, השכבה, הושבה בסלקל ועוד.

חשוב להיות עם היד על הדופק – אם תוך כמה חודשים אין שיפור, יש צורך בבדיקה מעמיקה יותר לשלול בעיות שאינן על רקע שרירי או תנוחתי.

  • לסיכום:

התינוק  מעדיף להסתכל לצד אחד? לכו להתייעץ עם הרופא שלכם.

  • טיפים:

אם נולד לכם תינוק (גם אם סימטרי לחלוטין), נסו לשמור על תפקוד סימטרי פחות או יותר (בנחת ובלי לחץ) –

תשימו לו ספר או תמונה במיטה גם בצד ימין וגם בצד שמאל (ולא להרבות בצעצועים  וכריות במיטה, שלא ייחנק חלילה!), דברו אליו משני הצדדים, תחזיקו אותו גם ביד ימין וגם ביד שמאל שלכם (אם יש לכם קואורדינציה), תשכיבו אותו על הבטן בזמן עירות (בשינה על הגב בלבד).

  • וטיפ כללי חשוב נוסף:

תהיו חכמים וסננו מידע באינטרנט. הרשת מוצפת במידע, חלקו נכון וחלקו לא. בנוגע לשאלות התפתחותיות אני ממליצה להיכנס לאתרים של קופות החולים, של משרד הבריאות, או לבעלי מקצוע בתחום התפתחות הילד –  רופאים, פיזיותרפיסטים התפתחותיים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת ופסיכולוגים שעוסקים בתחום. ודאו שמי שמטפל בילדיכם הוא בעל רישיון של משרד הבריאות או תעודות מתאימות.

שלכם מיה